Ostatnio robi się moda na cydr. Cóż to właściwie takiego? Winem nie jest. Wino jest zdecydowanie mocniejsze, a jeżeli jest produkowane z jabłek (tak jak cydr), to zupełnie z innego gatunku. Piwem też nie jest. Piwo jak wiemy warzy się ekstrahując słód jęczmienny bądź inny.
wtorek, 23 sierpnia 2011
środa, 17 sierpnia 2011
poniedziałek, 1 sierpnia 2011
IPA Samurai, Kocour Varnsdorf
IPA Samurai z czeskiego browaru Kocour założonego w 2008 r. (młody browar) w Varnsdor
Styl: English IPA (India Pale Ale)
wtorek, 26 lipca 2011
sobota, 2 lipca 2011
Wulkan piwny :-D
Przyszedł czas na pożegnanie się z jedną z warek, uwarzoną we wrześniu w 2010. Jest to piwo, przy którym napracowałem się najwięcej. Specyficzny zasyp piwa żytniego powoduje problemy przy filtracji zacieru, przez co cały proces produkcji piwa wydłużył się z 7 do 11-12 godzin.
czwartek, 30 czerwca 2011
Piwo pod chmurką
Grupa młodych szczecinian postanowiła zawalczyć o legalne spożywanie słabych alkoholi w miejscach publicznych. Tak powstała inicjatywa pod wdzięczną nazwą "Piwo pod Chmurką”. Zapoznajcie się z nowym projektem pod http://piwopodchmurka.pl/. Listę wydrukowałem i dzielnie zbieram podpisy, a nóż coś z tego będzie :-) Dobrze by było gdybyśmy mogli napić się w spokoju piwka nad jeziorem i poleżeć w słoneczku na plaży. Jakoś w innych krajach funkcjonuje to całkiem normalnie... Do tego ostatnie zdanie petycji mi się bardzo podoba. Trzymam kciuki i... Szczecin walczymy o swoje!
G.
G.
poniedziałek, 20 czerwca 2011
czwartek, 16 czerwca 2011
Szczecińskie Warsztaty Piwowarskie
22 czerwca 2011 przeprowadzamy pokaz warzenia piwa w Pivarii. Lokal znajduje się przy ulicy Lelewela 8a na piętrze budynku "Magnet". Będziemy gotować piwo w stylu Hefe-Weizen czyli pszeniczkę. Pokaz odbędzie się pod szyldem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. W trakcie warzenia postaramy się ustalić termin spotkania "degustacyjnego" naszych wyrobów domowych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. Pamiętajcie, że dzień następny jest wolny od pracy! :-D
czwartek, 26 maja 2011
poniedziałek, 16 maja 2011
piątek, 13 maja 2011
czwartek, 5 maja 2011
czwartek, 28 kwietnia 2011
wtorek, 26 kwietnia 2011
Jaką temperaturę powinno mieć piwo?
Jednym ze stereotypów dotyczących piwa jest przekonanie, że powinniśmy je pić zimne, najlepiej prosto z lodówki. Mit ten pochodzi od samego źródła.
wtorek, 19 kwietnia 2011
Bohemian Pils
W niedzielę nastąpiła kolej na zrobienie Pilsa w czeskim stylu. Jest to jedno z trudniejszych piw do wykonania w domu. Wszystkie błędy popełnione w kuchni wychodzą później w gotowym piwie. Jest to dolniak, czyli fermentacja przebiega w nieco niższej temperaturze, u mnie nastawione jest na 9,5°C.
poniedziałek, 18 kwietnia 2011
Projekt Pinta.
Projekt Pinta to właściwie dwóch piwowarów domowych: Grzesiek Zwierzyna i Marek Semla. Jak mówią: "Projekt PINTA jest po to, żeby w Polsce powstawały piwa niezwykłe". Panowie wynajmują komercyjne browary do warzenia fantazyjnego piwa. Na początek wybrali styl American IPA czyli piwo fermentacji górnej z mocnym akcentem chmielowym. Premiera piwa ma się odbyć we Wrocławiu podczas Festiwalu Dobrego Piwa, na który się oczywiście wybieram! :-D Kolejne ich warki to A 'la Grodziskie oraz Schwarzbier. Nazwa projektu (Pinta) to jednostka miary piwa do dzisiaj używana między innymi w Wielkiej Brytanii.
Szczerze trzymam kciuki za powodzenie i udane warki!
Oficjalna strona PINTY!
Szczerze trzymam kciuki za powodzenie i udane warki!
Oficjalna strona PINTY!
czwartek, 14 kwietnia 2011
Piwo w Polsce
W Polsce wciąż królują piwa znane jako: jasne pełne i jasne premium. Są to piwa fermentacji dolnej tzw. Lagery. Jako naród nie mamy zbyt wygórowanego gustu jeżeli chodzi o piwa, dlatego bardzo łatwo nas zaspokoić dając właśnie International Lagery. Większość z nich ma bardzo podobny kolor, smak oraz aromat. Świat piwa nie kończy się jednak na jasnym, złotym, lekko chmielonym trunku.
środa, 13 kwietnia 2011
Helou!
Czas zacząć spisywać gdzieś wszystkie związane z piwem działania. Zobaczymy na ile wystarczy zapału aby wpisywać nowe posty, myślę że nie będzie tak źle :-). Znajdą się tutaj opisy procesu warzenia piwa, moje receptury, może jakieś relacje z festiwalów. Postaram się w miarę regularnie dodawać opisy degustowanych przeze mnie piw, tych nietypowych, jak również koncernowych. Nie jestem profesjonalnym degustatorem ani zawodowym piwowarem, jednakże mam na swoim koncie uwarzonych blisko 20 warek i wydaje mi się, że potrafię odróżnić piwo dobre od tego nieco mniej smacznego.
W tym blogu chciałbym przybliżyć tematykę piwa oraz przekonać, że warzenie piwa nie jest wcale takie trudne.
Pzdr. Grzesiek
W tym blogu chciałbym przybliżyć tematykę piwa oraz przekonać, że warzenie piwa nie jest wcale takie trudne.
Pzdr. Grzesiek
Subskrybuj:
Posty (Atom)